The ANB-LPD-0220 is a log periodic dipole array antenna, specially designed for EMC/EMI compliance testing in accordance with ANSI/CISPR/SAE ARP test standards. The ruggedized aluminium construction of the antenna allows it to be used in both indoor and outdoor laboratory environments. Each individual antenna is precision manufactured, tested and calibrated before delivery.
The antenna is capable of handling power levels up to 200W for immunity tests.
The antenna can be used for Radiation Emissions, Immunity, Normalized Site Attenuation (NSA), and other electro-magnetic (EM) field measurement applications, Shielding Effectiveness.
| Model | AN-LPD-0220 |
|---|---|
| Frequency Range | 200 – 2000 MHz |
| VSWR | 2.5 (200 – 2000 MHz) |
| Antenna Factor (dB/m) | 10 – 30 (dB/m) |
| Max Power | 200 watt |
| Polarisation | Linear |
| Connector Type | N female |
| Dimensions(L*W) | 970 x 756 mm |
| Weight | 2.2 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | 22mm diameter tube |
| Applications | Radiated Emissions / Immunity / NSA Testing and EM field monitoring / Shielding Effectiveness. |