TThe ANMPPAS-10K30M is an omni-passive antenna with BNC output connector between 9KHz-30MHz frequency range. The antenna can be used for Mil Std, FCC measurements in the specified frequency range. The antenna comes with a brass rod. The antenna base has a drilled / tapped hole for mounting on tripods with ¼” x 20 threads. The antenna has a 18 inch by 18 inch ground plane.
| Model | ANMPPAS-10K30M |
|---|---|
| Frequency Range | 9 KHz – 30 MHz |
| Impedance | 50 Ohms |
| Termination | BNC-F 50Ω N-F optional |
| Weight | 1.5 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | ¼” x 20 threads |
| Applications | SE Testing (IEEE 299) Mil Std Testing, Immunity measurement |