The ANSGH-26-395G is a linearly polarized standard gain waveguide horn antenna. The antenna is designed to operate over the frequency range of 2.6 to 3.95 GHz with a VSWR better than 2.
The antenna is engineered to be durable and rugged. It is manufactured with WR-284 input waveguide and uses a waveguide to co-axial adapter.
The antenna has a gain of 20dBi and can handle high power with low loss with high directivity. The antenna uses a N connector for external interface.
| Model | ANSGH-26395G |
|---|---|
| Frequency Range | 2.6 to 3.95 GHz |
| Gain | 20 dBi Typical |
| Max Continuous Power | 100 W |
| Polarisation | Linear |
| Half Power Beamwidth | Horizontal : 17.5 Vertical : 17.3 |
| Weight | 3.5 Kg |
| Size | 793.5x352.6x261.8 mm/td> |
| Connector Type | N |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | As per requirement |
| Applications | Radiated Emission, Immunity, SE, Site Surveys |