The ANSGH-26540G is a linearly polarized double ridged waveguide horn antenna. The antenna is designed to operate over the frequency range of 26.5-40 GHz with a VSWR better than 2.
The antenna is engineered to be durable and rugged. It is manufactured with WR-28 input waveguide and uses a waveguide to co-axial adapter.
The antenna has a gain of 20dBi and can handle high power with low loss with high directivity. The antenna uses a 2.92mm connector for external interface.
| Model | ANSGH-26540G |
|---|---|
| Frequency Range | 26.5-40 GHz |
| Gain | 20 dBi/m |
| Max Continuous Power | 10 W |
| Polarisation | Linear |
| Half Power Beamwidth | Horizontal : 16.7 Vertical : 18.3 |
| Weight | 250g |
| Size | 94x35x26mm/td> |
| Connector Type | 2.92mm |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | Screw, thread arrangement |
| Applications | Radiated Emission/ SE, Site Surveys |