The ANDRH-500M6G is a linearly polarized double ridged waveguide horn antenna. The antenna is designed to operate over the frequency range of 0.5-6 GHz with return loss better than -10 dB. The useable frequency range is from 0.4-6.5GHz.
The antenna is engineered to be durable and rugged. It is useful in both indoor and outdoor applications. Typical applications include EMC (radiated emissions and immunity), shielding effectiveness, interference monitoring, site surveys and other general Tx / Rx purposes.
The antenna is available with N Type connector. The antenna has a special frame with adapters which can be mounted and is compatible with most EMC masts. Threaded mounting adaptors are also available optionally.
| Model | ANDRH-500M6G |
|---|---|
| Frequency Range | 0.5 – 6 GHz |
| Nominal Gain | 11dBi |
| Max Continuous Power | 300 W |
| Dimensions | Line Diagram Attached |
| Weight | 4.5 Kg |
| Connector Type | N - F Type |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | Special Frame with adapters to mount on all commercial masts |
| Applications | Radiated Emission/ Immunity, SE, Site Surveys |