The ANMP-10K30M is an omni-active receive antenna with BNC output connector between 9kHz-30MHz frequency range. The antenna can be used for Mil Std, FCC, CISPR25 measurements in the specified frequency range. The antenna comes with a brass rod, matched pre-amplifier and battery charger. The antenna base has a drilled / tapped hole for mounting on tripods with ¼” x 20 threads. An additional L adaptor permits mounting the loop in horizontal polarization. The antenna has a 18 inch by 18 inch ground plane with fixed rod length of 104mm.
| Model | ANMP-10K30M |
|---|---|
| Frequency Range | 9 KHz – 30 MHz |
| Impedance | 50 Ohms |
| Battery | 9V NiMH 2000mAh |
| Average Battery Life | 10h |
| Termination | BNC-F 50Ω | Active Antenna Factors | 8 ± 4 dB/m |
| Weight | ~5 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | ¼” x 20 threads |
| Applications | SE Testing (IEEE 299) Mil Std Testing, Emissions measurement |