The ANDRH-1840 is a linearly polarized double ridged waveguide horn antenna. The antenna is designed to operate over the frequency range of 4 GHz-40 GHz with a VSWR better than 2.3.
The antenna is engineered to be durable and rugged. It is useful in both indoor and outdoor applications. Typical applications include EMC (radiated emissions and
immunity), shielding effectiveness, interference monitoring, site surveys and other general Tx / Rx purposes.
The antenna is available with SMA Type 2.9/2.4mm connector. The antenna can be mounted using a screw/thread arrangement, compatible with most EMC masts. Threaded mounting adaptors are also available optionally. Threaded mounting adaptors are also available optionally.
| Model | ANDRH-440G |
|---|---|
| Frequency Range | 4 – 40 GHz |
| Antenna Factor | 25 to 38 dB/m |
| Max Continuous Power | 5 W |
| Polarisation | Linear |
| Weight | 100g |
| Size | 80x55x40mm |
| Connector Type | SMA 2.9/2.4mm |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | Screw, thread arrangement |
| Applications | Radiated Emission/ SE, Site Surveys |