The AN-BI-0320P is a broad-band linearly polarized antenna. The antenna is a combination of bi-conical and log-periodic elements and is engineered to cover the frequency range of the combination (20-2000 MHz). The antenna is suitable for use as an EMI test antenna, for compliance measurements as per most regulatory requirements, covering a frequency range that would otherwise require three separate conventional antennae to cover the same frequency range. Typical applications of the antenna includes EMC radiated emissions / immunity, site surveys, shielding effectiveness, field monitoring among others. The antenna is available with N Type female termination. The antenna can be mounted using a 22mm diameter stock, compatible with most EMC masts. Threaded mounting adaptors are also available optionally
| Model | AN-BI-0320P |
|---|---|
| Frequency Range | 20 – 2000 MHz |
| Antenna Factor (dB/m) | 4 – 35 (dB/m) |
| Max Continuous Power | 300 W |
| Polarisation | Linear |
| Connector Type | N Type Female |
| Dimensions (L x W x H) | 1100 x 1500 x 510 mm |
| Weight | ~4 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | 22mm diameter tube |
| Applications | Radiated Emission/ Immunity, SE, Site Surveys |