The AN-MLO-1303P is an 0.3m diameter electro-statically shielded magnetic loop antenna used for shielding effectiveness measurements, emission measurements and other general purpose magnetic field measurements in the (1 MHz – 30 MHz) band. The antenna consists of single turn of 14 AWG PVC coated wire. The antenna output port is a high quality female N Type connection for the measuring instrument. The antenna can be supplied with an additional base with a drilled / tapped hole for mounting on tripods with ¼” x 20 threads. An additional L adaptor permits mounting the loop in horizontal polarization. The electrostatic shield of the antenna is made of mild steel for durability and ruggedness.
| Model | AN-MLO-1303P |
|---|---|
| Frequency Range | 1 MHz – 30 MHz |
| Loop Dimensions | 0.3m |
| # Turns | 1 |
| Wire Type | 14 AWG PVC Coated. |
| Shielding | Electrostatic |
| Termination | N-F |
| Size | 300 x 328 mm |
| Weight | 0.6 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | ¼” x 20 threads with L adaptor for H pol. |
| Applications | SE Testing (IEEE 299) |