The ANB-021G2 is a bi-conical dipole antenna, specially designed for EMC/EMI compliance testing in accordance with ANSI/CISPR/SAE ARP test standards. The ruggedized aluminium - dipole construction is precision manufactured and tested to conform to the requirements of the standards, with respect to dimensions, antenna factor and symmetry.
An integrated low loss balun, inside the antenna ensures a good impedance match between the antenna elements and the end connector, over a wide range of frequencies.
The antenna can be used for Radiated Emissions, FAR-NSA and other broadband electro-magnetic (EM) field measurement applications.
| Model | ANB-021G2 |
|---|---|
| Frequency Range | 20 – 1000 MHz |
| Impedance | 50 Ω |
| Symmetry | <1dB |
| Max input Power | 10 watt |
| Polarisation | Linear (V/H) |
| Connector Type | N female |
| Weight | 2.0 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | 22mm diameter tube |
| Applications | RE, NSA and broadband EM Field monitoring. |