The AN-TRI-0306HP is a broad-band linearly polarized antenna. The antenna is a combination of bi-conical and log-periodic elements and is engineered to cover the frequency range of the combination (20-7000 MHz). The antenna is suitable for use as an EMI test antenna, for compliance measurements as per most regulatory requirements, covering a frequency range that would otherwise require three separate conventional antennae to cover the same frequency range. Typical applications of the antenna includes EMC radiated emissions / immunity, site surveys, shielding effectiveness, field monitoring among others. The antenna is available with N Type female termination. The antenna can be mounted using a 22mm diameter stock/stinger mount, compatible with most EMC masts. Threaded mounting adaptors are also available optionally.
| Model | AN-TRI-0306HP |
|---|---|
| Frequency Range | 20 – 7000 MHz |
| VSWR | <2.5 (Averaged from 30-7000MHz) |
| Antenna Factor (dB/m) | 5 – 43 (dB/m) |
| Max Continuous Power | 1000 W (20-1400MHz) 400W (7000MHz) |
| Polarisation | Linear |
| Connector Type | N Type Female |
| Dimensions (L x W x H) | 1500 x 1350 x 550 mm |
| Weight | ~5 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | 22mm diameter tube |
| Applications | Radiated Emission/ Immunity, SE, Site Surveys |