The ANSGH-18265G is a linearly polarized double ridged waveguide horn antenna. The antenna is designed to operate over the frequency range of 18 GHz-26.5 GHz with a VSWR better than 2.
The antenna is engineered to be durable and rugged. It is manufactured with WR-42 input waveguide and uses a waveguide to co-axial adapter.
The antenna has a gain of 20dBi and can handle high power with low loss with high directivity. The antenna uses a 2.92mm connector for external interface.
| Model | ANSGH-18265G |
|---|---|
| Frequency Range | 18 – 26.5 GHz |
| Gain | 20 dBi/m |
| Max Continuous Power | 10 W |
| Polarisation | Linear |
| Half Power Beamwidth | Horizontal : 17.8 Vertical : 17.5 |
| Weight | 160g |
| Size | 119.2x47.2x34.5mm/td> |
| Connector Type | 2.92mm |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | Screw, thread arrangement |
| Applications | Radiated Emission/ SE, Site Surveys |