The AMP-9K30M is a low noise, low power, preamplifier with rugged design. It has excellent
performance from 9KHz-500KHz with a gain better
than 36dB.The pre-amplifier has wide bandwidth
from 9KHz-30MHz.
The pre-amplifier with 1/4 - 20 Thread, female can
also be mounted on an Antenna mast.
The pre-amplifier increases sensitivity at field
strength measurements and is specifically designed
for extremely sensitive measurements upto
500KHz.
Due to the built-in rechargeable battery, operation
without power supply is possible for approx. 8h
The Pre-amplifier has max input power of -20 dBm.
| Model | AMP 9K30M |
|---|---|
| Frequency Range | 9KHz – 30 MHz |
| Gain | >36dB, 9KHz-500KHz >19dB, 500KHz-30MHz |
| Noise Figure | 3.2dB |
| Impedance | < 50Ω (Nominal) |
| Connector Type | N Type female |
| Power Supply | Using 230V-50Hz adapter with output 12V, 0.3A DC |
| VSWR | 1.7 |
| Dimensions | 120x95x58mm |
| Weight | 600g |
| Applications | Radiated Emissions / Shielding Effectiveness |