The AN-MLO-30100KRXP is a 4 cm diameter electro statically shielded magnetic loop antenna used as a receive antenna for Mil Std 461, RS 101, magnetic field susceptibility measurements and other general purpose magnetic field measurements in the (30 Hz to 100 KHz) band. The antenna is useable up to 200 kHz for ISO 11452-8 testing. The receive antenna can be attached at the required 5 cm distance to the back of the AN-MLO-30100KTXP Transmit Loop antenna for calibration at 1KHz.
The antenna consists of 51 turns of 30 AWG Enamel Insulated copper wire. The antenna output port is a BNC Type connection for the measuring instrument.
The electrostatic shield of the antenna is made of mild steel for durability and ruggedness.
| Model | AN-MLO-30100KRXP |
|---|---|
| Frequency Range | 30 Hz – 100 KHz |
| Loop Diameter | 4cm |
| # Turns | 51 |
| Wire Type | 30 AWG Enamel Insulated copper. |
| Shielding | Electrostatic |
| Termination | BNC |
| Resistance | Minimum 4 Ohms |
| Inductance | Minimum 180 micro H |
| Weight | 0.6 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | ¼” x 20 threads |
| Applications | RS 101 / Mil Std 461 ISO 11452-8 |