The AMP-01G is a low noise, wide-band pre-amplifier with a large dynamic range. It has an excellent performance from DC-1 GHz with a nominal gain of 30dB. The pre-amplifier increases sensitivity of field strength measurements and is specifically designed for extremely sensitive measurements up-to 1 GHz.
The Pre-amplifier has max input power (no damage) of +10 dBm.
The pre-amplifier finds application in EMC Emission, Shielding Effectiveness, and Radio Interference measurements.
| Model | AMP-01G |
|---|---|
| Frequency Range | DC – 1 GHz |
| Gain | 31dB @ 100KHz, 24dB @ 1GHz |
| Noise Figure | 3.0 dB |
| Impedance | < 50Ω (Nominal) |
| Connector Type | SMA female |
| Power Supply | Using 230V-50Hz adapter with output 12V, 0.3A DC |
| VSWR | 1.8 |
| Dimensions | 120x95x58mm |
| Weight | 600g |
| Max Input Power | +10 dBm |
| Applications | Radiated Emissions / Shielding Effectiveness |