The ANB-0230S is a bi-conical dipole antenna is designed for Shielding Effectiveness compliance testing in accordance with IEEE 299 test standards. The ruggedized aluminium - cage dipole construction is precision manufactured and tested to conform to the requirements of the standards. An integrated low loss 200:50Ω bal-un, inside the antenna ensures a good impedance match between the antenna elements and the end connector, over a wide range of frequencies.
| Model | ANB-0230S |
|---|---|
| Frequency Range | 20 – 300 MHz |
| Impedance | 50 Ω |
| Max input Power | 10 watt |
| Polarisation | Linear (V/H) |
| Connector Type | N female |
| Balun with Bi-cone installed Dimensions | 70cm x 33cm |
| Rod Length | 40cm/70cm |
| Weight | <1.0 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | 22mm diameter tube |
| Applications | Shielding Effectiveness, EM Field monitoring. |