The ANB-0230 is a bi-conical dipole antenna, specially designed for EMC/EMI compliance testing in accordance with ANSI/CISPR/SAE ARP test standards. The ruggedized aluminium - cage dipole construction is precision manufactured and tested to conform to the requirements of the standards, with respect to dimensions, antenna factor and symmetry. An integrated low loss 200:50Ω bal-un, inside the antenna ensures a good impedance match between the antenna elements and the end connector, over a wide range of frequencies. The antenna is designed for 30 – 300 MHz, but is usable down to 20 MHz The antenna can be used for Radiation Emissions, Normalized Site Attenuation (NSA), Shielding Effectiveness (SE) and other electro-magnetic (EM) field measurement applications.
| Model | ANB-0230 |
|---|---|
| Frequency Range | 30 – 300 MHz |
| Impedance | 50 Ω |
| Antenna Factor (dB/m) | 7 – 25 (dB/m) |
| Symmetry | < 1dB |
| Max input Power | 100 watt |
| Polarisation | Linear (V/H) |
| Connector Type | N female |
| Dimensions | 1320 X 865 mm |
| Weight | 2.0 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | 22mm diameter tube |
| Applications | Radiated Emissions, NSA, SE, EM Field monitoring. |