The AMP-020G is a low noise, wide-band pre-amplifier with a large dynamic range. It has an excellent performance from 1-20 GHz with a nominal gain of 30dB. The pre-amplifier increases sensitivity of field strength measurements and is specifically designed for extremely sensitive measurements up-to 20 GHz. The Pre-amplifier has max input power (no damage) of +0 dBm. The pre-amplifier finds application in EMC Emission, Shielding Effectiveness, and Radio Interference measurements.
| Model | AMP-020G |
|---|---|
| Frequency Range | 1 – 20 GHz |
| Gain | 29 ± 2.5 dB @ 1-20 GHz |
| Noise Figure | 2.0 dB @ 8 GHz |
| Impedance | < 50Ω (Nominal) |
| Connector Type | SMA female |
| Power Supply | Using 230V-50Hz adapter with output 12V, 0.5A DC |
| VSWR | 1.8 |
| Dimensions | 120x95x58mm |
| Weight | 600g |
| Max Input Power | +0 dBm |
| Applications | Radiated Emissions / Shielding Effectiveness |