The ANLPD-02220VHP is a log periodic dipole array antenna, specially designed for Vehicle-level automotive EMC testing (RS immunity), ISO 11451-2, AIS 004 (Part 3). The antenna can be oriented in both horizontal and vertical polarizations. The ruggedized aluminium construction of the antenna along with steel supports mounted on a mast with wheels, each individual antenna is precision manufactured, tested and calibrated before delivery. The height and polarisation can be changed manually without removing the antenna from the mast.
The antenna is capable of handling power levels up to 3500W for transmission application.
Each antenna is individually calibrated (traceable) at an Open Area Test Site as per ANSI 63.5. IEC 17025 Accredited calibration is available upon request.
The antenna is supplied with customised mast mounted on wheels for easy movement, change of polarisation and height.
| Model | ANLPD-02220VHP |
|---|---|
| Frequency Range | 20 – 220 MHz |
| VSWR | 2.5 (200 – 2000 MHz) |
| Max Gain | 6 (dBi) |
| Max Power | 3500 watt |
| Polarisation | Linear (V/H) |
| Connector Type | 7/16 inch DIN |
| Dimensions(L*W) | 3.5m x 3.7m |
| Weight | 22 Kg |
| Environmental | -30°C to +52°C (In use) -40°C to +70°C (storage) |
| Mounting | Supplied with Mast |
| Applications | Vehicle-level automotive EMC testing (RS immunity), ISO 11451-2, AIS 004 (Part 3). |