The Dipole Antenna DIP-6518M is a half wavelength resonant dipole. The Antenna can be tuned to any frequency between 65 MHz-180MHz using the telescopic elements. It has VSWR < 2 dB and balun loss of <1 dB over the entire operating range.
| Model | DIP-6518M |
|---|---|
| Frequency Range | 65MHz – 180MHz |
| Gain | >2dBi |
| Maximum CW Power | 200W |
| Impedance | 50 Ohms |
| Connector | N Type-Female |
| Length | 14” |
| Weight | 300g |
| Supplied Accessories | Two Telescopic Elements with Extension Rods |
| VSWR | <1.5 |
| Balun Loss | <0.5dB |