The BB-12V-15V is a portable battery bank to provide 12V and 15 V DC Supply for supplying to commercial electronic devices. The battery bank used lithium ion cells(Dry Cell) and has a capacity of 0.3A, 3.6W. This battery can be charged using a 12-24V DC power adapter. The battery pack comes with one BB-12V-15V battery + AC Charger. Built-in IC chip will prevent battery pack from over charge and short circuit.
| Model | BB-12-15V |
|---|---|
| Capacity | 0.3A, 3.6W |
| Outputs | 12V, 15V |
| Indicator | Power/LED |
| Operating Temp | <0-45° |
| Storage Temp | -20° to 40° |
| Size | 157x90x60mm |
| Weight | 530g |
| Protection | Over-Charge Short Circui |
| Battery Cell | Lithium-ion(Dry Cell) |
| Charging Time | 2 hrs |