The AMP-10M2G is a low noise, wide-band pre-amplifier with a large dynamic range. It has an excellent performance from 10MHz-2 GHz with a typical gain of 30dB. The pre-amplifier increases sensitivity of field strength measurements and is specifically designed for extremely sensitive measurements up-to 2 GHz.
The Pre-amplifier has max input power (no damage) of -10 dBm.
The pre-amplifier finds application in EMC Emission, Shielding Effectiveness, and Radio Interference measurements.
| Model | AMP-10M2G |
|---|---|
| Frequency Range | 10MHz - 2 GHz |
| Gain | 30dB |
| Noise Figure | <3.75 dB |
| Impedance | < 50Ω (Nominal) |
| Connector Type | SMA Female (can be changed to N Type on request) |
| Power Supply | Using 230V-50Hz adapter with output 12V, 0.3A DC |
| VSWR | 1.4 |
| Dimensions | 120 x 95 x 58mm |
| Weight | 500g |
| Max Input Power | - 10 dBm |
| Applications | Radiated Emissions / Shielding Effectiveness |