The AN-MLO-101MP is an 13.3cm diameter electro-statically shielded magnetic loop antenna used for Mil Std 461, RE 101,magnetic field emission measurements and other general purpose magnetic field measurements in the (10 Hz to 1 MHz) band. The antenna consists of of 36 turns of 7/41 AWG litz enamel coated wire. The antenna output port is a BNC Type connection for the measuring instrument. The electrostatic shield of the antenna is made of mild steel for durability and ruggedness. The antenna base plate ensures 7 cm separation from EUT.
| Model | AN-MLO-101MP |
|---|---|
| Frequency Range | 10Hz – 1MHz |
| Loop Dimensions | 13.3 cm |
| # Turns | 36 |
| Wire Type | 7 strand 41 AWG Litz. |
| Shielding | Electrostatic |
| Termination | BNC |
| Size | 10.8 x 16 cm x 20 cm |
| Weight | 0.6 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | ¼” x 20 threads with L adaptor for H pol. |
| Applications | RE 101 / Mil Std 461 |