The AN-MLO-9303A is an 0.3m diameter electro-statically shielded magnetic loop antenna used for shielding effectiveness measurements, emission measurements and other general purpose magnetic field measurements in the (9 KHz – 30 MHz) band. The antenna consists of a single turn of 14 AWG PVC coated wire along with a specially designed pre-amplifier at the antenna output. The active antenna provides a linear dynamic range of more 100 dB @ 100 KHz and 120 dB @ 10 MHz. A built in re-chargeable 9V battery, provides upto 5 hrs of continuous operation. The antenna base has a drilled / tapped hole for mounting on tripods with ¼” x 20 threads. An additional L adaptor permits mounting the loop in horizontal polarization. The electrostatic shield of the antenna is made of mild steel for durability and ruggedness.
| Model | AN-MLO-9303A / Active |
|---|---|
| Frequency Range | 9 KHz – 30 MHz |
| Loop Dimensions | 0.3m |
| # Turns | 1 |
| Wire Type | 14 AWG PVC Coated. |
| Shielding | Electrostatic |
| Termination | BNC-F 50Ω N-F (optional) |
| Linear Dynamic Range | 100 dB @ 100 KHz / 120 dB @ 10 MHz |
| Size | 300 x 328 mm |
| Weight | 1.2 Kg |
| Battery | 9V NiMH, 5 Hrs |
| Mounting | ¼” x 20 threads with L adaptor for H pol. |
| Applications | SE Testing(IEEE 299) Emissions measurement |