The Dipole Antenna DIP-2050M is a half wavelength resonant dipole. The Antenna can be tuned to any frequency between 200MHz - 500MHz using the telescopic elements. It has VSWR < 1.5 dB and balun loss of <0.5 dB over the entire operating range.
| Model | DIP-2050M |
|---|---|
| Frequency Range | 200MHz – 500MHz |
| Gain | >2dBi |
| Maximum CW Power | 300W |
| Impedance | 50 Ohms |
| Connector | N Type-Female |
| Length | 14” |
| Weight | 300g |
| Supplied Accessories | Telescopic Elements with Extension Rods |
| VSWR | <1.5 |
| Balun Loss | <0.5dB |