The ANDRH-0118HP is a linearly polarized double ridged high power waveguide horn antenna. The antenna is designed to operate over the frequency range of 1-18 GHz with a VSWR better than 2.5. The Antenna is useable down to 700MHz.
The antenna is engineered to be durable and rugged. It is useful in both indoor and outdoor applications. Typical applications include EMC (radiated emissions and immunity), shielding effectiveness, interference monitoring, site surveys and other general Tx / Rx purposes.
The high power antenna is available with N Type connector. The antenna can be mounted using a 22mm diameter stock, compatible with most EMC masts.Threaded mounting adaptors are also available optionally.
| Model | ANDRH-0118HP |
|---|---|
| Frequency Range | 1 – 18 GHz |
| Antenna Factor (dB/m) | 20 – 45 (dB/m) |
| Max Continuous Power | 750 W (N) |
| Polarisation | Linear |
| Connector Type | N Type |
| Dimensions (L x W x H) | 210 × 240 × 142 mm |
| Weight | ~2 Kg |
| Environmental | -20°C to +40°C |
| Mounting | 22mm diameter tube |
| Applications | Radiated Emission/ Immunity, SE, Site Surveys |